Zapadł pierwszy prawomocny wyrok w sprawie frankowej po głośnym orzeczeniu TSUE! Zielone światło dla frankowiczów?

260

Rzeczypospolita donosi, że w dniu 14 października 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok w sprawie frankowej – już po głośnym orzeczeniu TSUE z początku października.

W sprawie rozpoznanej przez Sąd Apelacyjny w Warszawie powódki żądały unieważnienia całej umowy, ale Sąd Apelacyjny nie przychylił się do tego wniosku. Stwierdził natomiast abuzywność klauzuli indeksacyjnej (dotyczącej przeliczenia kredytu na franki) i zasądził na rzecz powódek obowiązek zwrotu przez Bank części zapłaconych bankowi pieniędzy.

Orzeczenie to jest korzystne dla frankowiczów, bo wskazuje na zasadność żądania nadpłat od kredytu. Ciekawa jednak będzie argumentacja dlaczego Sąd odmówił uznania umowy za nieważną w całości, pomimo takiego żądania powódek.

Przypomnijmy, iż TSUE orzekł w swoim wyroku, iż sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kredytu kursem średnim NBP oraz że w toku procesu powód ma decydować  czy nieważność umowy jest dla niego korzystna, czy raczej powinno dojść do ofrankowania umowy.

Nie jest dostępne jeszcze uzasadnienie w tej sprawie, niemniej trzymamy rękę na pulsie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić komentarz!
Wprowadź imię