Wizyta w sądzie w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – praktyczne wskazówki

73
Closeup of mallet and legal book with justice scale on table in courtroom

Zgodnie z art. 30 ust. 1 prawa upadłościowego sąd może w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości dopuścić dowód z wysłuchania dłużnika. Sądy chętnie korzystają z tej możliwości.  

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Składając wniosek o ogłoszenie upadłości musisz zatem liczyć się z tym, że otrzymasz wezwanie do stawienia się w sądzie i złożenia wyjaśnień. Zwróć uwagę aby odbierać wszystkie listy z Sądu. Pismo wysłane zostanie do Ciebie na adres wskazany we wniosku. Zawiadomienie otrzyma także Twój pełnomocnik, jeżeli go ustanowiłeś.

W piśmie które otrzymasz z sądu podana będzie data, godzina, nr sali oraz adres sądu w którym masz się stawić. W dniu posiedzenia nie jedź do sądu na ostatnią chwilę. Znalezienie właściwej sali może przysporzyć ci wiele trudności. Może się okazać, że Twoja sala będzie akurat w innym budynku który – jak na złość – położony jest w znacznej odległości od głównego gmachu.

Gdy już odnajdziesz swoją salę sprawdź na wokandzie czy Twoja sprawa jest tam wskazana. Wokanda jest to wykaz spraw sądowych w kolejności, w jakiej mają być w danym dniu rozpatrywane. Jest ona umieszczana na drzwiach do sali lub obok nich. O wyznaczonej godzinie (lub z opóźnieniem) Twoja sprawa zostanie wywołana przez protokolanta, co oznacza że masz wejść na sale sądową.

Na sali sądowej

Na sali będzie obecny sędzia, protokolant, ty i Twój pełnomocnik (jeśli go ustanowisz). Często jestem pytany czy na sali będą obecni wierzyciele. Odpowiadam zatem: nie, na sali nie ma wierzycieli. Wynika to z faktu, iż postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest postępowaniem “przeciwko” wierzycielom. Nie jest ono także skierowane “przeciwko” Tobie. Jest to postępowanie w którym sąd ma stwierdzić czy w Twoim przypadku spełnione są warunki do tego aby ogłosić upadłość konsumencką.

Jako wnioskodawca siadasz w ławie po Twojej lewej stronie – patrząc z perspektywy sędziego będzie to prawa strona. Sąd poprosi o dowód osobisty i zweryfikuje Twoją tożsamość. Następnie celem wysłuchania sąd zaprosi cię na środek sali do mównicy. Sąd obligatoryjnie odbiera od Ciebie przyrzeczenie, którego treść Ci podyktuje.

W sądach obowiązuje etykieta która nakazuje zwracać się do sędziego “Wysoki Sądzie” i wstawać gdy mówi się do sędziego.

Twój wygląd w sądzie

Do sądu przyjdź ubrany w miarę elegancko i raczej skromnie. Epatowanie złotą biżuterią lub drogim zegarkiem niekoniecznie będzie dobrze odebrane. Kurtkę oddaj do szatni lub powieś na wieszaku w sali. Wyłącz lub wycisz telefon komórkowy.

Pamiętaj, że przepisy w zakresie upadłości konsumenckiej pozostawiają sędziemu bardzo dużo swobody w ocenie Twojej sprawy. Kryteria ogłoszenia upadłości lub oddalenia wniosku są nieostre. To jakie wrażenie zrobisz na sądzie i co powiesz może mieć kluczowe znaczenie dla ostatecznego rozstrzygnięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić komentarz!
Wprowadź imię